Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

A na medvede kedy príde pliaga ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pán Šeďo,...

...v článku píšete, citujem:
"Pravdepodobne mladé, trojročné jedince, ktoré medvedica vyženie do samostatného života, radšej ustúpia pred hlasom poriadneho vlčiaka. Ale drápy majú aj oni a v strese dokáže človeka zabiť aj taký "medveď - pubertiak". Akoby na potvoru, medvedia populácia je zdravá, nič ich netrápi, potravy zatiaľ majú dosť."
Asi ste znalec pomerov, aspoň tých miestnych, preto sa chcem spýtať: Koľko ľudí u nás, na Slovensku, zahynulo na následky útoku medveďa? Napríklad od roku 1990 alebo od roku 2000. Opakovane nikde nenachádzam odpoveď na túto otázku, mlčia aj všetci tvrdí odporcovia medveďov. Samozrejme, informáciu treba doplniť zdrojom.
 

Ja som si doteraz myslel, p. Droppa,

že ste triezvo uvažujúci človek, ale pokiaľ nemôžem ísť do lesa bez stresu, len s vedomím možného stretu s medveďom, kde som predtým bezstarostne zbieral hríby, potom niečo nie je v poriadku. Až vás bude naháňať medvedica, zmeníte názor. Toho by som sa nechcel dožiť.
Pozdravujem, J.Š
 

jajo

Nuž bohužiaľ nikde na Zemi nie je bezpečno. Môže ťa zabiť meteorit, blesk, zavaliť strom, môžeš padnúť do jamy, zamrznúť, otráviť sa hubou alebo rastlinou, môže ťa zabiť veľké zviera, ale na uhryznutie a následnú besnotu ukončí tvoj život aj malé zviera, či kliešť ťa nainfikuje encefalitídou....alebo ťa zabije nejaký lúpežný vrah alebo nahulený bezdomovec, zrazí auto, zrúti sa na teba budova, prepadneš sa do starej bane, vybuchne plyn....

Prečo by teda pán Boh, štát, vlastník lesa alebo polícia, mali zabezpečiť tvoje bezstresové túlanie sa po lese? Absurdné. Nie že by si bol rád, že naša krajina je taká malá oáza biodiverzity, kde sa slobodne ešte túla medveď, rys, vlk, líška, toká hlucháň,vysoká a čierna zver, prechádza sa drop, lietajú dravé vtáky, bzučí hmyz...Všetko to treba zrejme urýchlene vyhubiť, postriekať, vystrielať, pretože samozrejme medveď má drápy a vlk zožral babičku Červenej čiapočky!

Iba jedna malá otázočka na záver. Kto bol v lese skôr? Medveď alebo človek?

Ak máš taký panický strach zavri sa doma do izby a boj sa o svoj živôtik! No a hríby si kúp radšej v obchode.
 

Veľký súhlas -

- a k tomu veľké K + !
Ešte by som doplnil, že človeka môže rovno v centre mesta, na pešej zóne, zabiť alebo veľmi ťažko zraniť cyklista, ktorý tam nemá čo hľadať, lebo nejde po cyklochodníku, ktorý je o tri metre vedľa. O tom, koľko ľudí sa na Slovensku ročne upije k smrti alebo podľahne svojej dobrooľnej obezite - na jej následky, škoda písať.
 

Ospravedlňujem sa,...

...ale ja som v predchádzajúcom príspevku ani slovom nenapísal môj názor na medvede na Slovensku. Nič som nekomentoval, nehodnotil, nepolemizoval som s obsahom článku a pod. - len som sa spýtal na to, koľko ľudí za isté obdobie na Slovensku životom doplatilo na stret s medveďom. Preto neviem, čo je "netriezveho" na mojom príspevku.
Opakovane kladiem túto otázku v rôznych diskusiách, ale nedostávam žiadnu odpoveď. Z toho usudzujem, že u nás od roku 1990 alebo od roku 2000 pravdepodobne nikto nepodľahol na živote útoku medveďa.
Čo sa týka mňa a medveďov - žijem v lokalite, kde medvede sú, dokonca prídu za potravou aj na okrajové časti mesta alebo okolitých obcí. Žijem doslova len niekoľko desiatok metrov od lesného masívu, kde je niekoľko medveďov. Chodím tam na prechádzky - a nemám ani strach, ani stres. Na druhej strane je pravdou, že tak ako som kedysi bez obáv chodil do toho lesa so psíkmi - tak teraz, už roky si to nedovolím - zo strachu, z obáv, zo stresu pred poľovníkmi.
S medveďom som sa v lese stretol, párkrát - pravdivo napíšem, že si ma ani nevšimol. Kráčal si svojou cestou a ja "svojím" chodníkom, boli sme od seba na pár metrov. Zažil som aj to, keď náš psík (foxteriér) jednoducho zahnal medveďa, ktorého sme zbadali na asfaltovej ceste v doline za jednou dedinkou pri L. Mikuláši.
Takže, ešte raz by som Vás chcel poprosiť o tie štatistiky. Ďakujem vopred za info.
 

 

Vážený, vy sa čo dožadujete štatistiky? Nemáte ju, tak môžete hrdo konštatovať aké nádherné sú prechádzky lesom v spoločnosti medveďa, ktoré ste absolvoval. Veď vás nebudú medvede napádať na každej z nich. Len raz a to môže stať, to nikto nepredvída. Je tu viac zmrzačených ľudí po útoku,ktorí síce prežili, ale zmenil sa im život k horšiemu. Skúste sa vžiť do ich kože, keď nechajú tisíce eur a kopu času u lekárov, treba ustáť zemetrasenie rodinného zázemia, možno strata zamestnania, nehovorím o psychickej ujme ktorú nesie aj blízka rodina...rozmeňte to na drobné - výdaje na lieky, obmedzený spoločenský život alebo koníčky, zmena životného štýlu, neustále doťahovanie s úradmi... Je vám to málo? Vážený, tak len ďalej čakajte na štatistiku a na nejakú smrť. Život človeka je nezaplatitelný nijakým spôsobom.
 

 

Nic z toho vam ani nahodou nedava ani to najmensie pravo vyhubit iny zivot! Ohrozenie medvedmi je niekde mozno v druhej stovke nebezpecenstiev cihajucich na cloveka. A vacsinu si clovek sposobil sam. Iny zivot nechajte tak ako je, pokial vas neprebasleduje vo vasom dome ci praci. Tak ako my prebasledujeme iny zivot po celej zemi.
 

Voľakedy židia, potom cigáni,

teraz už aj medvede nás ohrozujú na životoch a životnom priestore, hm.
 

 

Je to nula a nie od roku 1990 ale o dosť dlhšie, pokiaľ viem tak už minimálne vyše 100 rokov.
 

na tých dokaličených s trvalými následkami...už si to skúsil ?
 

Myslíte aj...

...dokaličených, s trvalými následkami, pozabíjaných drevorubačov či pilčíkov v lesoch? V Čiernovážskej doline majú pamätník - tí, ktorí zahynuli pri práci v tamojších lesoch. Sám som prišiel o kamaráta - pilčíka, s ktorým som robil v lesoch na Podbanskom - zavalil ho strom.
Je zaujímavé, že niečo tvrdíte, napíšete to - ale nedokážete to doložiť vierohodnými, relevantnými zdrojmi, dokonca ani len za ostatných 10 - 20 rokov.
 

a aký je súvis medzi pracovným úrazom

pilčíka a napadnutím medveďom? Teda okrem toho, že žiadny.

To aj pri vražde vždy napíšete, že veď to je nič, keď si to porovnáme s autonehodami alebo infarktmi?

Vy aj jaronpb ste v pozícii pštrosov. Problém zmizne, keď sa budeme tváriť, že neexistuje...

Tu vôbec nejde o to, či doteraz boli nejaké obete na životoch. BTW, možno boli, pár nezvestných máme, taktiež netreba zabúdať, že pri niektorých útokoch delilo obeť od smrti len málo. Napr. prípad bývalého kolegu z vtedajšieho Lesoprojektu (v 90-tych rokch): po útoku ležal v lese veľa hodín, keby ho nenašli, do rána by sa nedožil. takýchto prípadov bolo viacero. Zmenil by sa niečo zásadné, keby sa skončili smrťou? Boli by to tie isté útoky.

K tomu tie konšpiračné teórie "možno si chcel streliť bez povolenia z dôvodu "údajného" napadnutia"... Vymyslieť niečo takéto chce už naozaj psychickú poruchu.

Pointa je pri tom jednoduchá - medveďov pribúda a Slovensko je husto osídlenou krajinou. Toto jednoznačne je problém, aj keby zatiaľ žiadny útok medveďa neexistoval. A on existuje, a nie jeden.

Zodpovední, teda orgány ochrany prírody (aj keď slovo zodpovednosť znie v ich prípade čudne), by mali mať jasnú víziu, čo chcú robiť. Roky básnili o tom, že nemáme medvede presne sčítané. Lenže nikdy nepovedali, aké číslo by už aj pre nich znamenalo premnoženie, resp. akú populáciu medveďa chcú udržiavať. Nepovedali, pretože nevedia. Nevedia ani čo, by mali robiť.

A ešte horší sú pseudoexperti vášho typu - tí budú až do konca tvrdiť, že sa nič nedeje (obeť si je vždy na vine sama) a svojim pseudohumanizmom odďaľovať akékoľvek riešenie. Len nepriznať, že problém je už naozaj problémom.

Takže, páni, odpovedzte na otázky:
1. Aká populácia medveďa na Slovensku je pre vás maximálna možná?
2. Ako ju máme regulovať?
3. Aké obmedzenia si predstavujete pre ľudí, aby medvede mohli existovať v ešte väčšom počte ako teraz?
 

 

K tej populácii medveď jednu logickú úvahu pre kváziochranárov.

Slovensko má rozlohu 49.000 km štvorcových.
Počet medveďov 1200 kusov pred 4 rokmi(!!!), takže dnes všetko dospelé kusy.

To znamená jeden jedinec na 40km štvorcových vrátane zastavaných plôch, polí, vinohradov...

Ak zohľadníme len lesné plochy a prekryv jednotlivých medvedích teritórií, tak sa dostaneme na 40km na kus.

Pričom mnohé horské úseky sú tak husto osídlené, že medvede si zvykli na prejavy ľudských činností - napr. od Kysúc po Myjavu je len zopár väčších plôch, kde nie je nejaká osada/kopanica. Takže ideálne prostredie, aby sa medvede naučili, že pred človekom nie je kde utiecť.
 

profesor a opdel

ad profesor:
Nuž súvis medzi vraždou, smrteľným pracovným úrazom a zabitím medveďom je v tom, že problémy sa majú riešiť podľa dôležitosti, závažnosti, početnosti výskytu, rizika ohrozenia, nebezpečnosti....

Tomu sa napríklad v bezpečnosti práce hovorí analýza rizika, pričom sa riešia najmä tie riziká, ktoré sa pri analýze určia ako najzávažnejšie.

Teda nie tie, ktoré vyvolávajú u jemných, bojazlivých, zakríknutých mužov, demoralizovcaných dlhoročným manželstvom, tú najväčšiu hysterickú úzkosť ( a to som ešte napísal veľmi jemne ). Aj ja mám manželku, ktorá sa panicky bojí medveďov až tak, že odmieta so mnou chodiť do hory na hríby.

Ale sám som zažil, že ju postrašila aj útočiaca sliepka...A tiež má priateľku, ktorá sa síce medveďov nebojí, ale bojí sa v mori žralokov! :-D
( Poznámka: manželku milujem, aj keď je taký bojko!)

K tvojim otázkam:

Otázka č.1: Neviem. Pravdepodobne nám to prejavy populácie medveďov ukážu aj samotné.

Otázka č.2: Je to nezmyselná otázka hodná nadutého postkomunistického človeka. Miliardy rokov si príroda regulovala život sama, ale teraz odrazu po 40 rokoch komunistickej výchovy chceme a musíme "poručit větru a dešti"....Asi si tiež uveril bájkam poľovníkov, ako si bez nich a ich pušiek a prikrmovania príroda už neporadí. Ale poradí!

Otázka č.3: a) neposkytovať medveďom potravu v kontajneroch
b) nekŕmiť medveďov cez rozhádzané odpadky okolo kontajnerov
c) nekŕmiť medveďov primeranou ochranou stád napríklad veľkými zlými psami
d) zachovávať bežné pravidlá správania sa človeka vo voľnej prírode ( pohybovať sa najmä po turistických chodníkov, kontrolovať svoje okolie, robiť trochu hluk, nelákať dravcov na jedlo, vyhýbať sa vyznačeným nebezpečným oblastiam s výskytom medveďov, vyhýbať sa husto zarasteným, neprehľadným, nebezpečným porastom, vedieť ako sa správať v styku s medveďom - ostať stáť, nepozerať sa mu priamo do očí, odplašiť ho krikom, opatrne a pomaly ustupovať.....)

ad opdel: dobrá teoretická úvaha. Iba si myslím, bez toho, že by som bol odborník na správanie sa medveďov, že jednak medveď je oportunista, zožerie všetko, aj rastlinnú potravu, nuž a tiež je pravda, že je ( aspoň teda podľa ministerstva poľnohospodárstva ) mimoriadne premnožená vysoká zver a divočiaci, takže evidentne majú medvede dostatok potravy aj opri tak "veľkom" počte. Takže až keď zelení škriatkovia, prívrženci svätej Grétky, ktorá mimochodom vidí molekuly CO2 vo vzduchu, začnú zverejňovať fotografie potácajúcich sa vychudnutých medveďov po Slovensku bude možné povedať, že nemajú čo žrať!
 

 

ad analýza rizika - 54 útokov v období 2000-2015 - o desať viac, než pracovných úrazov v kategórii X (ľudia, zvieratá, prírodné živly).
Pričom treba brať do analýzy, že niektoré lokality sú závislé od turizmu (event. aj lesníctva a poľovníctva), lebo inak sú to diery, ktoré môžeš inak pre osídlenie uzavrieť a urobiť z nich safari park. A tiež, že pracovným aktivitám sa venuje viac ľudí, než pohybu vo voľnej prírode, takže nám to dosť skresľuje.

ad 2) polovica Slovenska nie je divočina. Mladý medveď nemá dôvod bojovať so starým o "územie". Môže začať žrať kukuricu, vyberať kontajnery, či sa pozrieť na nejaké ovocné sady na kopaniciach/lazoch/osadách. Alebo ti príde, že máme málo oplotených pozemkov?

ad3) množstvo chodníkov je vedených aj popri húštinách a to, že je to označené ako turistický chodník (tzt) nič neznamená. Z tohto pohľadu sú značkované trasy v Malej Fatre omnoho menej rizikové, než niekde pri Domaniži, PB, či Hornej Súči, TN (trasy sú menej frekventované, aby sa im medvede naučili vyhýbať a naopak, množstvo kopaníc im potláča prirodzený strach z prejavov ľudských aktivít).

ad opdel) áno, to je problém. Množstvo potravy aj v bezprostrednej blízkosti ľudských sídel, ktoré, na rozdiel od iných krajín, nie sú oplotené. V tomto smere sú na tom najhoršie sídliská, ktoré sa stavali na okraji miest a na rozdiel o individuálnej bytovej výstavby sú len minimálne oplotené.
Lenže tu treba brať do úvahy, kde ten medveď/diviak/vysoká má šancu na život prirodzeným spôsobom, kde má význam oplocovať a kde naopak strielať avytlačiť do menej osídlených lokalít.
 

geodetztn

ad analýza rizika:

Pochopil si vôbec, že na Slovensku máme 50 smrteľných pracovných úrazov ale ROČNE?! Takže od roku 2000 do 2015 máme podľa teba síce 54 "strašných" útokov medveďa, ale bez smrteľných následkov. V tom čase sa udialo cca 750 smrteľných pracovných úrazov! A nebezpečných ohrození života pracovníkov, ktoré neskončilo smrťou, ale "iba" pracovným úrazom bolo za toto obdobie určite niekoľko tisíc!

Chápeš ten extrémny rozdiel v ohrození zdravia a životov ľudí medzi týmito príkladmi? Obávam, sa však, že absolútne nechápeš.

Ostatné tvoje tvrdenia sú iba vecou názoru. Možno o nich síce diskutovať, ale ťažko povedú k nejakému súhlasnému výsledku.
 

 

Porovnával som ako tak porovnávateľné z toho, čo si dal na stôl ty. Úrazy pri strete s medveďom s úrazmi z najbližšej porovnateľnej kategórie pú.
Na slovensku nemáme 2,53 milióna turistov, hubárov, poľovníkov, ktorí v lese trávia 220 pracovných dní.

Mimochodom, z kategórie smrteľných pracovných úrazov drvivú väčšinu má za následok nebezpečný postup, žartíky a najmä nezistené príčiny.

Hádam nechceš tvrdiť, že zranenia spôsobené medveďom sú všetky z kategórie "nebezpečný pracovný postup".

Zvyšok máš pravdu, ide o názor. Ale ono to asi najskôr dopadne tak, ako v Rumunsku (plán na odstrel pár tisíc medveďov), nie tak, ako v Kanadskej, Aljašskej alebo Ruskej tajge.
 

 

A to som nedávno zachytil informáciu, neviem či je to pravda, že na niektorých miestach sa úmyselne prikrmujú medvede, aby si tam turisti mohli spraviť "super" fotky.
 

jajo

Nuž takéto všeobecné "cance" sú k ničomu!

Dobre boli dokaličení mnohí, ale ročne umrie asi 50 pracovníkov na smrteľný pracovný úraz, okolo 500 občanov spácha samovraždu a okolo 350 osôb je usmrtených v dôsledku dopravnej nehody. Nebolo by logickejšie riešiť tieto ďaleko závažnejšie problémy?

Ak si dobre spomínam najhoršie dopadol poľovník niekde zo stredného Slovenska, ktorého medveď mimoriadne dramaticky dohrýzol. Ale pokiaľ viem, tento sa zámerne oddelil od skupiny žien, ktoré sadili stromčeky, túlal sa potichúčky húštinou ( s puškou ). Nuž dá sa možno predpokladať, že si náš poľovník chcel medveďa streliť bez povolenia z dôvodu "údajného " napadnutia. Nuž medveď bol šikovnejší.....

Nedá sa najmä v tomto prípade napísať, že si poľovník si o problém vlastne koledoval?
 

Najviac ľudí pozabíjal a dokaličil

človek.

Nie medvede sa tlačia do ľudských zástavieb, ale ľudské zástavby sa tlačia do zvieracích teritórií , novostavby pod lesmi, na lúkach a pasienkoch. Hluční motorkári, 4-kolkári sa preháňajú po lesoch, nad lesmi, lúkami krúžia v nízkej výške ozrutné hlučné vrtulníky.

Nie medvede, ale ľudia sú premnožení.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 51
 2. Adam Nochta: „Odporný farizej“ menom Šeliga 28
 3. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 27
 4. Pavel Macko: Policajná inšpektorka klamala, čo využil stíhaný sudca Molnár 21
 5. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 21
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 20
 7. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 19
 8. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 18
 9. Maroš Chmúrny: Užitočný vedľajší efekt Kollárovej diplomovky 9
 10. Júlia Jaššová: Táto princezná sa zachráni sama, 7

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
 2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
 3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
 4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
 5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
 6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 7. Evka Török: Úvahy
 8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?