Malú firmu položí nielen Covid, ale aj sociálna poisťovňa.

Autor: Ján Šeďo | 13.1.2021 o 20:08 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  980x

V týchto pohnutých časoch by sa očakávalo, že úrady budú hoci aj heverom podopierať všetkých podnikateľov, len aby udržali zamestnanosť. Platí to aj o sociálnej poisťovni. Ale...

     Majiteľ malej spoločnosti s počtom zamestnancov pod 50 nestojí o popularitu, preto nebudem menovať ani firmu, ani lokalitu. Príbeh je autentický ( poznám sa s ním ), zarážajúci a nastoľuje množstvo otáznikov. Dokonca si dovolím tvrdiť, že príklad tejto malej spoločnosti nie je ojedinelý.

     Malá s.r.o. podnikala v oblasti strojárstva. Na trhu pôsobila podstatne viac ako desať rokov a darilo sa jej celkom obstojne. V tomto obore bola a je na Slovensku vždy silná konkurencia. Kto sa chce udržať nad hladinou, musí sa obracať nepretržite. Niekedy sa darilo lepšie, inokedy horšie, občas mali dlh voči sociálnej poisťovni, ktorý ale vždy doplatili. Napriek tomu majiteľ dokázal poskytnúť slušné živobytie a istotu pre zamestnancov až do doby, kedy začal úradovať vírus Covid - 19.

     Ak v malej spoločnosti vypadne z výrobného procesu polovica zamestnancov, firma je paralyzovaná a plnenie zmluvných termínov je prakticky nemožné. Presne táto nočná mora poskytla aj predmetnú malú firmu. Nesplnenie termínov dlhodobých dodávok pre veľkého odberateľa ohrozilo aj toho veľkého. Nemohli na čas kompletovať zariadenia a vedenie vypovedalo zmluvu s malou firmou. Zaúradovala žlč ( niet sa čomu čudovať ), ale keby hľadali riešenie, možno by sa našlo. Nehľadali, iba tvrdo konali.

     Zo dňa na deň ostali všetci bez práce. Majitel podržali firmu dva mesiace. Platil si všetky svoje záväzky a zamestnancom sa podarilo vysporiadať sa aj s Covidom - 19. Pri osobnom jednaní v sociálnej poisťovni sa preberal starý dlh vo výške dvetisíc eur. Aktuálne záväzky splnené boli, aj voči zamestnancom. Majiteľ si žiadal splátkový kalendár, pretože po dvojmesačnom financovaní nečinnej firmy peňaženka spľasla.

    "Máme svoje jasné pokyny", znela argumentácia pracovníka sociálnej poisťovne a bolo po rokovaní. Majiteľ firmy odišiel s dlhým nosom a doma ho čakalo prekvapenie. Kým prišiel domov, mal zablokované účty a firma išla do konkurzu ! V nie najbohatšom regióne Slovenska pribudlo pár desiatok nezamestnaných.

     Verím tomu, že pracovník sociálnej poisťovne mal z pohľadu platnej legislatívy pravdu. Dnes je doba, kedy sa musia hľadať riešenia aj tam, kde nie sú. Kde je vôľa, tam je cesta. Inak sa armáda nezamestnaných raketovým spôsobom rozrastie a štátu pribudne ďalšia ťarcha. Tej má aj bez toho dosť.

     V zápale boja kto z koho sa úspešne zabúda na bežný každodenný život, na postupy štátnych úradov voči Coronou zvieraným malým podnikateľom. Že sa veľkej firme takéto niečo nestane, o tom nepochybujem ani na sekundu. Na malú vycerí zuby a napína svaly hocijaký c.k.úradník.

    

    

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?