Keď je úverový referent banky rovnako gramotný ako finančne negramotný klient.

Autor: Ján Šeďo | 13.2.2020 o 22:33 | Karma článku: 4,96 | Prečítané:  1691x

Ak sa stretnú takíto dvaja ľudia, pochopiteľne, každý na svojej strane prepážky, výsledok nemôže dopadnúť inak ako katastrofou. Je to skutočný príbeh, ktorý u mňa vyrazil poistky.  

     Pre zachovanie súkromia nazvem klienta Patrik. Patrik má 59 rokov a pracuje ako robotník. Nemá najhoršie platené miesto, keďže mesačne zarobí cca 660 - 730 € v čistom. Tak, ako je jednoduchý, je veľmi pracovitý a ochotný vyhovieť zamestnávateľovi aj pri požiadavkách na občasné nadčasové hodiny. Zvýšený príjem sa vzťahuje na mzdu s nadčasmi. 

     Pred pár mesiacmi sa v jeho súkromí udiali nepríjemné veci a manželka požiadala o rozvod. Ostal sám a jeho situácia sa vyvinula tak, že Patrik ostal bez peňazí a bez bývania. Rozhodol sa preto svoju bytovú situáciu riešiť radikálne, kúpou bytu. Kde na to vziať a nekradnúť ? No predsa v Banke. Hypotéku nedostal, pretože pravidlá poskytovania hypotekárnych úverov neboli v súlade s jeho vekom, mesačným príjmom a výškou požadovaného úveru 30 000.- €. Banka ho odmietla a ani na veľké naliehanie nepochodil. Silou mocou chcel mať svoj byt, tak v tej istej banke - Slovenskej sporiteľni - mu vyhoveli spotrebným úverom.

     Je to prostý človek, ktorý je finančne negramotný. Pochopiteľne, pre neho výška úrokov na spotrebnom úvere v porovnaní s mizivým úrokom na hypotekárnom úvere, toho veľa nepovedala. Aj keď osobne si myslím, že vidina bývania možno zohrali svoju úlohu. Úverový referent vypočítal mesačné splátky na 442.- € !!! A tu je do deja zatiahnutá gramotnosť a serióznosť úverového referenta. Áno, gramotnosť, pretože následky mal predvídať. Príjem mal potvrdený od zamestnávateľa čierne na bielom. Keby nebol bezcitný a rozmýšľal aj za klienta, zistí, že klientovi ostane mesačne cca 250.- € na nájomné a živobytie. To ale Patrik nesmie onemocnieť, nemôže si nič dovoliť, pretože ani na poriadnu stravu mu neostáva.

    Rozkrútila sa špirála skazy. Robí nadčasy a fušky, potom má na stravu. Nepretržitá práca ho nadmerne vyčerpáva, ale ak si dá pauzu, nezarobí dosť na svoje záväzky a stravu. Nemá sa z čoho zregenerovať. Požiadal banku o prehodnotenie mesačných splátok, ale nepochodil. Banka trvá na svojom. Doporučila výpomoc ručiteľa. Ten je ale rovnako insolventný. Ako ho banka preverovala pred uzatvorením úverovej zmluvy ? Urobil osudovú chybu, k čomu mu chamtivý bankový úradník výrazne dopomohol. Kde je morálka a v konečnom dôsledku aj profesionalita ? Upozorniť klienta na to, že si takým úverovým zaťažením v jeho veku strká hlavu do slučky, je predsa morálnou povinnosťou profesionála.

     Osobne som klientom Slovenskej sporiteľne a v mojej pobočke som so službami spokojný. Patrik žije a pracuje na Spiši...

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.


Už ste čítali?