Orbánove tunelárske metódy sa ujali aj na Slovensku.

Autor: Ján Šeďo | 31.1.2020 o 13:07 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  741x

Výstavba futbalových štadiónov v Maďarsku zažila neobyčajný boom. Orbán tvrdil, že vláda predsa buduje športoviská pre ľudí. Účel a náklady sú zahalené rúškom tajomstva, ako aj oprávnenosť 23 mil. € navyše za NFS v Bratislave.

Sú to tajomstvá, ktorým rozumejú len ľudia blízki vláde. Napríklad pri výstavbe Národného štadióna v Budapešti sa minuli eurofondové peniažky a štadión ešte ani z ďaleka nebol dokončený. Nastala dilema, čo ďalej. Páni vládni poslanci dostali monštruózny nápad. Ak vyjmú atletickú dráhu z projektu, rozpočet bude dodržaný. Akoby atletická dráha bola inou stavbou a nie súčasťou štadióna ako celku. Skutočne grandiózne.

V Székesfehérvári chceli postaviť štadión s kapacitou 30 000 divákov. Na futbalové zápasy dlhodobo chodí maximálne 4 - 5000. Nakoniec sa s extra nákladmi zrekonštruoval pôvodný s kapacitou 15 000 divákov. Futbalová akadémia v rodnej obci Orbána, Felcsút, má k dispozícii 11 ihrísk včítane štadióna s kapacitou 3816 divákov pre zápasy akadémie, Pancho arény (  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=felcs%C3%BAti+stadion ). Štadión vyhovuje najprísnejším kritériám FIFA a jeho vzhľad posúďte sami. Orbán má zo svojho rodného domčeka na štadión cez cestu. Zato však nevyprodukovala ani jedného vrcholového hráča pre reprezentáciu. Akadémia žije výhradne z dotácií, ktorých pôvod je veľmi nejasný. Obec má cca 500 obyvateľov...

Od predaja Národného štadióna v Bratislave s "bonusom" pre Kmotríka je iba krôčik k metódam, ktoré vo veľkom praktizuje maďarská elita. Každý si vie domyslieť, kde skončí tých 23 mil. €. Vyjadrenia o akýchsi zmluvách a nepredpokladaných nákladoch si môžu páni a pani nechať pre seba. Ak nedokázali projekčne čiste pripraviť stavbu a stavalo sa napriek nejasnému rozpočtu, potom niekto evidentne zlyhal. Následky nech si nesie ten, kto spôsobil zvýšené náklady. Pri stavbe štadióna je možné projekčne, tým aj nákladovo, vyriešiť všetko do poslednej skrutky a stebla trávy. Štadión je stavba ako ktorákoľvek budova. Nechápem, prečo by mal daňový poplatník znášať pochybenia iných. Rakúšanom stačili polovičné náklady na vyššiu kapacitu a porovnanie s Maďarskom je vyjadrenie, ktoré si zaslúži rovno prokurátora za schvaľovanie korupcie a rozkrádanie majetku štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jeden deň niečo povie, na druhý to už neplatí. Premiér Igor Matovič

Je to pozostatok jeho opozičnej politiky, vraví Mesežnikov.


Už ste čítali?