A na medvede kedy príde pliaga ?

Autor: Ján Šeďo | 12.8.2019 o 19:01 | (upravené 12.8.2019 o 19:29) Karma článku: 1,85 | Prečítané:  686x

Africký mor ošípaných ( AMO ) je pre chovateľa pohroma. Stádo sa likviduje, diviakov, asi  nositeľov vírusu, možno vystrieľame ako v ČR ak nezasiahnu tiežochranári, ale medveď nie a nie dostať aspoň poriadnu nádchu...

Mať tak dôvod v súvislosti so zdravotným stavom medvedej populácie na redukciu ich stavu, to by bolo ! To by si ochranári z teplého zázemia asi rozmysleli, či chrániť medvede až do momentu, kým si nezačnú otvárať chladničky v našich bytoch ( do ich bytov by som medveďom dal doporučenie ). Poprípade si chladničku odnesú celú, ak sa im ju nepodarí otvoriť na prvý krát ( večne chudnúci dietári možno majú antipriberací, v noci nefungujúci zámok ). 

My, dedinčania, čo žijeme v lokalitách, kde je zver ako doma, sa zatiaľ pasujeme s nájazdmi. Hlavne v  tuhých zimných mesiacoch. Sused mal v zime 2015 - 2016 problém vyhnať diviačiu čriedu z dvora a statočne sa tlačili do všetkých hospodárskych priestorov, večer čo večer 8 dní. Metlou sa oháňal pred verandou a oni sa ako zmyslov zbavení, stále vracali späť, až ustúpil on a zaliezol. Brechot psov akoby črieda ani neregistrovala. Ja som mal záhradu rozrytú a od srnčej zvery ohryzené stromy. Napriek plotu. Diviaky si v mrazivom amoku, živeným hladom, s pletivom spravili poriadky po svojom. To bola tá zima, kedy sa teploty pohybovali okolo - 25 °C a aj nižšie.

Dnes nie je žiadnou zvláštnosťou, že fotopasca zachytí každú noc medveďa, čo sa potuľuje pár metrov od domov. V našej lokalite delí les od dvorov iba spevnená cesta. A nie len v Očovej, aj inde sa to deje, len sa nie všade ujde veci dostatočná popularita. Psi si zatiaľ svoju prácu odvádzajú skvele. Pravdepodobne mladé, trojročné jedince, ktoré medvedica vyženie do samostatného života, radšej ustúpia pred hlasom poriadneho vlčiaka. Ale drápy majú aj oni a v strese dokáže človeka zabiť aj taký "medveď - pubertiak". Akoby na potvoru, medvedia populácia je zdravá, nič ich netrápi, potravy zatiaľ majú dosť. Úhynov srnčej a inej zveri je asi dosť, aj salašov je dosť a ak sú šikovní aj ostružín sa im ujde, stačí dobre zarevať a tmaví česači miznú hava-nehlava.

Ochranári spôsobili skazu Šumavy, lykožrút pracuje až po Jihlavu v celom hraničnom pásme, až sa Rakúšania chodia pozerať, čo to za pliaga prelieza k nim. To je priama informácia od obyvateľov Šumavy spred 1,5 mesiaca. U nás sa činia až - až. Zastavili výrub stromov pri ceste na diaľničný privádzač pri Hronskej Breznici, lebo sú to agáty. Že mnoho z nich skôr visí nad cestou, ako stojí na "nohách", je šuma-fuk. Aj teraz je jeden, hasičmi odprataný, pri ceste. V búrke sa zvalil na cestu. Na katastrofu do čelného skla by postačoval aj s rezervou. Zjavne musíme počkať, až strom niekoho zabije v aute. Potom ich na príkaz dôležitého úradníka vypílíme a to sa už žiadneho ochranára pýtať nebudeme. Aj v zuboch ich úrady odpracú, myslím ochranárov. Úradník dostane medailu za bezprecedentný zásah. Len vyhasne nevinný ľudský život, alebo aj dva. Ten zásah by bolo nevyhnutné urobiť v rámci prevencie. Ale toto slovo je v Slovenskej republike neznámy pojem. Naši starí rodičia čistili lesy od odumretej haluziny a všetkého, čo by v lese mohlo podporiť prežitie parazitov. No nie je to choré, robiť všetko opačne ?  Detto platí aj o medvedej populácii.

Cielená redukcia stavu nastane až vtedy, ak sa medvedica s mladými objaví na schodoch súčasných choromyseľných úradov najvyššieho rangu ( v Prešporku, kde inde ) a bude si pýtať sociálne dávky z dôvodu neschopnosti uživiť mladé. Pre nedostatok voľného územia a zdrojov potravín. Tak rýchlo, sem s F-16, budeme potrebovať pre naše medvede nové územia...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ombudsmanka Patakyová: Budú to náročné dva roky, očakávala som zmenu

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Minúta po minúte: Majitelia fitnescentier avizovali blokádu vstupu do Bratislavy

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.


Už ste čítali?