Na Domici skapal pes, všetci svorne mlčia.

Autor: Ján Šeďo | 16.5.2019 o 12:28 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1042x

Na jednej strane cesty vstupný areál do jaskyne, na druhej opustený rekreačný komplex, zarastený burinou a prázdna budova pôvodného hotelu Domica z roku 1932. Nižšie je pôvodná TV reportáž.

Pred necelými 8 rokmi, 13.9.2011, odznela reportáž v hlavných správach televízia Markíza o turistike po Slovensky. Táto reportáž je na YouTube ( https://www.youtube.com/watch?v=Dwl0nOW6Vz0 ). Odvtedy jaskyňu a areál navštívil aj pán prezident Kiska a prisľúbil, že sa na situáciu pozrie aj Úrad prezidenta. Nič sa nezmenilo a nič tomu nenasvedčuje, že by malo dôjsť k náprave tohoto nezmyselného stavu. Mám informáciu, že kým na začiatku po opustení prevádzky prevádzkovateľom boli vlastníkmi rekreačného areálu banky v Maďarsku, teraz je už vlastníkom SR a je to v správe Ministerstva kultúry. V samotnom welnes centre bol vyčerpaný a vyčistený bazén, v ktorom sa postupom času rozrástli zelené riasy a voda pripomínala sliz. Sú to však neoverené informácie a prosím, doplňte ma, ak máte niekto bližšie informácie. Nečinne sa na to pozerať ďalej je nemožné, alebo je nám to šuma-fuk?

Hanba Slovenska pred celým svetom pri jednej z najkrajších podzemných klenotov široko ďaleko. Majkov dóm by sa pokojne dal podobným spôsobom využívať ako koncertná sála v Aggteleku. Tá je síce omnoho väčšia a komfortnejšia pre tento účel. Trvale je vybavená sedačkami a súčasťou prehliadok sú zvukové záznamy z koncertov. Tento link ( https://www.youtube.com/watch?v=bReh-dnK3FU ) je 7,5 minútový zostrih z koncertu hudobného skladateľa prevažne filmovej hudby, multiinštrumentalistu na dychové nástroje, umeleckým menom st. Martin ( Szentmártonyi ). Bolo by ho možné prirovnať k nebohému Petrovi Hapkovi, len s inými nástrojmi. Osobne som ho počul hrať ako hosťa na spestrenie konferencie zväzu metalurgov v Győri pred pár rokmi a musím povedať, že to bol prvý umelec, ktorý stíšil zosilovaciu sústavu, "aby poslucháči v sále mohli lepšie precítiť hudbu". Bol to zážitok, hlavne jeho balkánske melódie na klarinete, dokonca niečo aj od Bregoviča. V Majkovom dóme by to šlo rovnako, len v menšom rozsahu a som presvedčený, že aj bez sedačiek. Má lepšiu akustiku.

Osobne sa na to nemôžem pozerať a dokonca ma irituje aj vedenie samotnej jaskyne. Nekomunikatívnosť, odmerané až hrubé správanie sa k návštevníkom. To je vec na riešenie pre Správu Slovenských Jaskýň v Liptovskom Mikuláši. Bývam dosť ďaleko od miesta rodiska a napriek tomu ma oslovil známy s otázkou, ako to tam vlastne je. On vie, odkiaľ pochádzam a vie aj to, že v študentských časoch som pracoval ako sezónny sprievodca v tejto jaskyni, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou. Nevrlý vedúci jaskyne, mizerní nekomunikatívni sprievodcovia a poľutovanie turistického informačného centra v Rožňave nad vecou s vysvetlením, že sa to rieši, ale riešenie je v nedohľadne.

Turistika po Slovensky v juhozápadnom cípe Slovenského krasu, s množstvom unikátnych prírodných úkazov, flóry a škrapových kopcov, ktoré chodili obdivovať turisti z celej Európy. Dnes by ostali hladní, smädní a museli by spať pod stanmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lustrovaní novinári opisujú, čo všetko o nich polícia nazbierala (video)

Novinári, ktorých lustrovali, zvažujú žalovať štát.

Ruskovu obhajobu platí Haščák, písal Kočner v Threeme

Haščák neodpovedal, či platí Ruskovho advokáta.


Už ste čítali?