Kto osloví do konca tohoto roka pravicového voliča ? ( Doplnené 21.8.2016 )

Autor: Ján Šeďo | 20.8.2016 o 17:57 | (upravené 21.8.2016 o 14:53) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  968x

Je najvyšší čas začať budovať pravicovú stranu na čele s lídrami bez temnej minulosti. Vo vytvorenom bahne sa topia aj jeho tvorcovia, je najvyšší čas na zastavenie morálneho úpadku štátu. Som optimista, budíček !

     Nedá sa svietiť, musím byť, pretože inak by som už dávno odišiel z tohoto štátu. Zatiaľ som, hoci vo  veku, keď by sa už žiadalo trošku pokojnejšieho života, odišiel za hranice iba pracovať. Okolnosti priniesli a ja som sa nebránil. Do Maďarska ! Po necelých dvoch mesiacoch môžem konštatovať, že sa mi uľavilo. Nie preto, že v Maďarsku je všetko inak a lepšie, ale takto mám pocit, že tých 5 dní v týždni zo mňa, aj za moje peniaze, nerobí nikto ovcu. Je to pštrosie správanie, ale účinné. A vlastne mnoho vecí je v Maďarsku inak. Napadá ma v tejto súvislosti už nebohý komik Gejza Hofi, ktorý v jednom vystúpení, sťa by pacient psychiatrie, rúbal do živého ešte za totáča. V "rozhovore" s Árpádom, vodcom Hunov, sa ho opýtal, prečo usídlil národ do tejto kotliny, pod úpätie kopcov ( Karpaty ). Odpoveďou bolo, že to miesto je kopcami chránené od silných vetrov. On, pacient, na to, že ak vetry nedujú, ani smrad sa nehýbe !

     A tento "smrad" z čias totality je stále cítiť. Určite ho cítilo aj tých 600 tisíc ( dokonca sa uvádza až 1 mil. ) občanov, ktorí pracujú v zahraničí, predovšetkým na Ostrovoch. Nikto však nespočíta tých, ktorí pracujú na farmách v Rakúsku. Doma ostali väčšinou iba menej zruční alebo ťažko adaptabilní na systematickú a zodpovednú prácu. Aj ich Zákonník práce obsahuje state s týmto závanom. Zamestnanec je podstatne viac ( až nezdravo ) chránený, navádzaný na nezodpovednosť. Napr. priznanú mzdu po skúšobnej dobe 3 mes zamestnávateľ už nezníži ani v prípade, ak sa z viny zamestnanca musí zmeniť pracovné zaradenie ( neschopnosť plniť požiadavky, kašle na prácu ). V opačnom prípade zamestnávateľ so zárukou prehrá podanie zamestnanca na pracovnoprávnom súde. Ostáva len výpoveď, ale kde vziať lepšieho ? Doslova v každej oblasti chýbajú kvalifikovaní ľudia a nie málo. Za všetko snáď hovorí to, že mnoho aj mladých uchádzačov o zamestnanie nemá ani vodičský preukaz a iba základné, nie vždy dokončené, vzdelanie...

     Musím priznať, že sa tam s ľudmi nepracuje ľahko. Často je moja trpezlivosť vystavovaná extrémom, ale akosi to beriem inakšie, ako doma na Slovensku. Znáša sa to ľahšie už aj preto, že ak si pomyslím na "staré štruktúry" vo firme ( závan mlátenia prázdnej slamy vo forme "bolo by potrebné urobiť" na sto spôsobov ) bez ťahu na bránu, potom je každý, aj najmenší, vybojovaný výsledok úspechom. Našťastie nie všetci trpia syndrómom "ako veci neriešiť" alebo "však som vám povedal" ...po funuse.

     Štátna správa je rovnakého razenia ako na Slovensku. Korupcia, škandály, dokonca sa tam tvrdí, že 95 % ekonomiky sa hýbe iba vďaka eurofondom. Výpaľníci zo štátnej správy sú omnoho drzejší a priamočiarejší. Nie je zriedkavé si vyžiadať nie malé podiely v domácich firmách za ich "nezlikvidovanie" , napr. prostredníctvom nikdy nekončiacich daňových kontrol. Mimochodom, takáto prax je aj na Slovensku, len je možno trošku lepšie schovaná. Aspoň si to aktéri myslia, ale v tomto malom štáte...  Možno som cynický, ale tam ma to natoľko neirituje ako na Slovensku, hoci aj tam trpia obyčajní ľudia za činy vyvolených. Napr. Orbán dal postaviť v obci s 500 obyvateľmi kde má chalupu ( pôvodný sedliacky dom ) supermoderne vybavený futbalový štadión pre 3800 sediacich. Pár desiatok metrov od domu.... Podnikateľské prostredie pre živnostníka je tu horšie ako na Slovensku. Ponechal som si preto radšej slovenskú živnosť napriek odhodlaniu skončiť s ňou. Racionalita zvíťazila nad emóciami a hnevom z bezmocnosti. Na Slovensku som sa narodil, vyrástol, pasoval sa s neduhmi konca 60 - tych a 70 - tych rokov. Dokonca v jednom období na základnej škole bola streda dňom, keď sme v škole v príhraničnej oblasti nesmeli hovoriť ako nám, deťom, huba narástla, po Maďarsky. Iba po Slovensky. Nikdy som tomu nerozumel, lebo som navštevoval slovenské vyučovanie. Zákazy a príkazy do nemoty. Prežili sme to a dnes mi je to šuma fuk.

Nie je mi však vôbec jedno, či sa ako budúci dôchodca ( ak sa toho dožijem ), budem musieť dívať na tieto kreatúry a tváriť sa, že nič nevidím a nepočujem. Preto je tu najvyšší čas sformovať pravicovú stranu bez záťaže skompromitovaných pravicových politikov hoci aj pod vedením ľudí, ktorí pôsobia vo vyššej komunálnej politike a sú pred ľuďmi a Bohom čistí a bezúhonní. ( Na tomto mieste dopĺňam článok aj o meno, na ktorého absenciu poukázal diskutujúci. Čo tak Mgr. Richard Rybníček, primátor Trenčína ? Veriaci, katolík, ako väčšina Slovákov, neskorumpovaný menežer, úspešný v mediálnej oblasti, vekovo ideálny a vážený vo svojom meste. ) Do konca roka nie je ďaleko a to je podľa môjho skromného odhadu ( aj podľa mnohých diskutujúcich na iných fórach ) termín, kedy sa tu udejú zmeny. Akosi to visí vo vzduchu a intuícia hovorí, že po skončení predsedníctva EÚ to niektorí borci nerozchodia. Vytratili sa z obrazovky, nič nekomentujú, nikoho k sebe nepúšťajú, stiahli sa. Nie je to len tak pre nič za nič, dochádza im dych, zmysel pre racionalitu a realitu už dávno stratili. Otvára sa priestor pre nástup neskorumpovanej pravice. Je čas na posun v cykle. Niekto to po ľavičiaroch zase musí dať do cajchu.

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poplatok za sobáš môže dobehnúť snúbencov aj na úrade, nielen v kostole

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.


Už ste čítali?