Ako som zamotal hlavu systému evidencie SZČO.

Autor: Ján Šeďo | 28.6.2016 o 23:53 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  1390x

     Chcel som pozastaviť živnosť. Moje pohnútky som popísal v blogu http://sedo.blog.sme.sk/c/423518/najst-si-vhodne-zamestnanie-vo-veku-57-rokov-je-u-nas-fuska.html . Pri hľadaní zamestnania som bol na podiv úspešný.

     Podarilo sa uspieť v jednom výberovom konaní a v druhom prípade ma oslovila sama spoločnosť zo zahraničia. Vybral som si, samozrejme, to lepšie, ako inak prácu v obore. V prvom prípade ako budúci zamestnanec v stredne veľkej spoločnosti s požiadavkou komunikácie aj v anglickom jazyku, v pozícii samostatného technického pracovníka, by som zarobil podstatne menej, ako by som si prial. Na Slovensku by sa hrubého platu okolo 1 000.- € potešilo mnoho ľudí, o tom nepochybujem. Ja som si zvolil inú spoločnosť, ktorej ponuka prišla o týždeň neskôr, ale brnkli mi na strunu. Táto spoločnosť si oproti prvej žiadala vzťah s podnikateľským subjektom. A tu sa začal kolotoč. Presnejšie druhé kolo kolotočovania.

     V prvom kole, pred zahraničnou ponukou, som po návšteve príslušného úradu evidencie živností, na doporučenie pracovníčky úradu, osobne oznámil pozastavenie živnosti na Daňovom úrade. Tu mi oznámili, že im oznámenie príde automaticky a nič so mnou nepotrebujú riešiť. To je pravda, na Web - e je množstvo informácií o pozastavení a zrušení živnosti. Všade sa píše, že SZČO musí oznámiť pozastavenie aj na DÚ, ak sa jedná o pozastavenie vo všetkých bodoch podnikania. To by nevadilo. Tak či tak som počítal s nevyhnutnou prehliadkou okresného mesta, pretože príslušné úrady sú rozložené tak akurát... Položil som však, zdá sa, zákernú otázku, pretože v tomto roku som mal fakturáciu do zahraničia. Aké povinnosti ma čakajú pri podávaní Daňového priznania, ak budem pracovať aj v zahraničí a fakturovať aj do zahraničia v rámci EÚ ? Príslušná pracovníčka by mi veľmi rada poradila, keby mala informácie o pracovnom vzťahu a fakturácii živnostníka do zahraničia. S poľutovaním ma odporučila na Kraj s tým, že na Okresnej úrovni nedostávajú informácie o netypických prípadoch. Neviem, či je to až tak netypické, ale určite nebudem jediný živnostník s fakturáciou v rámci EÚ, dokonca bližšie, iba Vyšegrádskej štvorky, aj keď nie som platca DPH. Neviem, čo si mám o tom myslieť. Dotyčnej pani nemôžem nič vyčítať, nesedí tam od včera, bola veľmi prívetivá a snažila sa. Ale čo systém informovanosti ? Mal som pocit a nakoniec mi to naznačila, akoby si vyššie inštancie držali informácie, aby si obhájili svoje pracovné miesta...Na sociálke a zdravotnej poisťovni to bolo "co by dup".

     Pár dní po prvom kole, ako som spomínal, prišla druhá ponuka s požiadavkou na vzťah s podnikateľským subjektom a tá sa nedala odmietnuť. Tak som sa rozhodol veľmi rýchlo a hybaj ho znova na živnostenský úrad zrušiť žiadosť o pozastavenie živnosti. Nastal kolotoč č. 2. Prekvapil som ich. Bolo to ešte pred nadobudnutím účinnosti pozastavenia živnosti, tak som predpokladal, že sa žiadosť vymaže zo systému a je pokoj. Lenže systém je systém a pravdepodobne jeho tvorcovia nepočítali s takýmito prípadmi. Nedala sa však zaskočiť riaditeľka živnostenského úradu a vec k mojej spokojnosti vyriešila rázne a hlavne rýchlo. Napísali žiadosť o späťvzatie žiadosti o pozastavenie živnosti a ja som ju iba podpísal. Týmto milým dámam to bolo jasné, nechápe to ale systém evidencie. Ten museli trošku oklamať, zjavne má slabiny. Vlastne načo sa čudovať veď aspoň funguje. Odteraz tam svietim, som v rozhodovaní a tento neurčitý stav nie je ani protiprávny a ani nebráni pokračovať v činnosti SZČO bez zmeny. O žiadosti nerozhodnú do súdneho dňa a máme všetci pokoj. Presnejšie dovtedy, kým nepodám zase inú žiadosť. O flexibilite pracovníčok odteraz nepochybujem, ale informačný systém to asi neprežije. K daňovákom som ani nešiel, aby sa znova nečudovali, čo od nich chcem, sociálka a zdravotka zase "co by dup".

     Je to tak, priatelia, som SZČO naďalej. Zvolil som si prácu v mojom obore. Uspokojenie mojich workoholických príznakov v známom pracovnom systéme a technológiách, som uprednostnil pred pokojnejším pracovným životom, síce za menej peňazí, ale bez Damoklovho meča vo forme siete nenásytných a bezodných pokladní úradov. Môžem povedať, že ma to trošku znepokojuje, ale povedal som si, že poctivcom je dnes iba hlupák. Ja som ním v tomto smere bol. Tak si Jano SZČO prenajme od Jana FO čo sa prenajať dá, aj zaschnuté guličkové pero. Apropo, ak mi vie niekto poradiť, alebo dať priechodné typy, budem veľmi rád. Veľmi som sa neangažoval v tomto smere. Vždy som si myslel, že čo je kráľove treba dať kráľovi, čo je cisárove treba dať cisárovi. Potom sa aj sedliak má dobre. Hlboký omyl, "Co je doma, to se počítá, pánové"! Mojim vzorom budú tí najpoctivejší ľudia v tomto štáte, s hodinkami za myland a autami šejkov, tam hore a v zákulisí.

     Podnikaniu nazdar, sláva optimalizácii daní !

    

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?