Svokor si myslí že organizuje a svokra riadi - muža aj ostatných...

Autor: Ján Šeďo | 8.6.2016 o 16:23 | (upravené 8.6.2016 o 16:32) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  803x

Chápaví a loajálni svokrovci sú na nezaplatenie. Inak je to, ak zať podniká, ale čuší ako voš pod chrastou - pre pokoj v rodine, lebo svokrovci úradujú a riadia. To sú pomery v rodinnej firme so 7 zamestnancami...

Mám bližšie k dôchodku ako k puberte a zažil som toho tak akurát dosť. Ani moji svokrovci neboli ideálni. Nohavice nosila jednoznačne svokra, ktorá občas vedela zaťať do živého. " Vydala som sa za somára, lebo som chcela mať deti, ale ty si somára nemusíš vziať ", poučovala mladšiu dcéru, moju bývalú švagrinú. Za všetky jej slávne výroky iba jeden, reprezentatívny z čias, keď sme boli ešte mladomanželia a 2 roky sme bývali spolu: "Počula som Vás v noci, nespali ste !". A bolo vymaľované na dlho, lebo moja prvá manželka mala doma priveľký rešpekt a hanbila sa.

Svokrovci, o ktorých bude reč, sú svokrovci majiteľa nemenovanej malej, ako som spomenul, rodinnej firmy. V malom mestečku sa nič nezatají, všetci vedia všetko ešte skôr ako dotknutí. Preto mám spoľahlivé a potvrdené informácie.  Podnikateľ zať, má plnú hlavu tých naozajstných starostí, pretože pre všetkých musí každý mesiac zabezpečiť výplaty a samozrejme z niečoho aj firma musí žiť. Kúpiť, predať, starať sa o výhľad do budúcnosti, čo sú investície do rozvoja. Na jedného tak akurát dosť. Myslia si to aj jeho svokrovci, lebo sa ho snažia odbremeniť od relatívne drobných detailov v samotnej prevádzke, samozrejme ako zamestnanci. A tu sa začínajú problémy.

Svokor si myslí, že je z titulu rodinnej príslušnosti povolaný viesť a riadiť zamestnancov, technologické procesy a súčasne sa veľmi dôkladne starať o to, aby sa nadmerne nezamazal. Predmet činnosti je z radu čiernych remesiel. Všetko by bolo v poriadku, keby tomu rozumel. Zlé jazyky tvrdia, že o procesoch má svojské predstavy, pre ktoré má vždy po ruke vysvetlenie a oponuje do roztrhania tela. Údajne sa v prevádzke s obľubou pohybuje v šľapkách ! Ostatní v pracovnej obuvi s oceľovými špičkami ! Samozrejme, ak sa nechce zraniť, musí sa mnohým činnostiam vyhýbať. On to však všetko vie najlepšie. V takejto malej firme je občas nevyhnutné operatívne nakúpiť drobnosti a vyriešiť na kolene vzniknuté problémy, Paradoxne sa vôbec nehrnie do popredia, ak je nutné riešiť nadprácu, alebo čokoľvek robiť nad rámec štandardu. Nikto vraj nechápe jeho zmýšľanie, lebo na jednej strane si nárokuje, na opačnej uhýba. Pravdepodobne zneužíva vzniknutý stav, pretože zať, podnikateľ, si nedovolí nič povedať. A on vie prečo.

A v tomto momente sa začína odvíjať stopa po činnosti svokry. Nedovolí predsa, aby sa jej manžel preťažoval a unavoval na staré kolená ! On má počúvať ju a šetriť sa. Tento svokrin úzus musí rešpektovať aj zať, podnikateľ, pretože svokra je svokra a basta ! Čiernu prácu nech robia iní. On si má vyberať len pokojnejšiu a ľahšiu prácu. Kde sa objaví, zamestnanci utekajú a údajne majú mindráky aj na záchod ísť v čase jej prítomnosti. Poriadky robí na počkanie, niekedy kľudnejšie, inokedy viac podráždene. Faktom je, že vtedy aj manžel čuší a neodváži sa ani muknúť. Bodaj by sa plietol a riskoval nevhodné poznámky. Nikdy sa neopováži situáciu mierniť a už vonkoncom nie manželku zastaviť. To by riskoval priveľa !

Keď to tak všetko zhrnieme, snaživí a zaťovi nápomocní ľudia. Má to však jeden háčik. Neuvedomujú si a nedajú vysvetliť ani za svet, že viacej mu škodia ako pomáhajú. Počnúc od veľmi zlého príkladu s pracovnými návykmi, cez neochotu obetovať sa v prípade núdze, až po direktívne obťažovanie svojou snahou o poriadok, ktorý je však vytrhnutý z kontextu chodu firmy. Nemajú na to, aby vytvárali atmosféru, aká by mala v rodinnej firme vládnuť. Zaťa poznám a tak trošku mi ho je ľúto, lebo sa naozaj snaží. Je viacej mimo ako vo firme. Visí nad ním Damoklov meč vo forme svokrinej ochoty "pomáhať" a dirigovať. Robí mu medvediu službu.

Svojho času som bol služobne v dvoch rodinných firmách. Obidve mali asi trikrát viac zamestnancov. V obidvoch vládla pohodová a priateľská atmosféra. Podnikatelia, rodinní príslušníci, v jednom prípade traja bratia, v druhom otec a synovia, boli ťahúni kolektívov a zdroje pohody. Otec bol dokonca hrdý a bolo mu cťou včas uhrádzať svoje záväzky ! Pochopili ste správne, nebola to slovenská firma, ale česká s 95 ročnou tradíciou a nastupujúcou štvrtou generáciou. Ani bratia neboli Slováci ale Maďari. 

Naozaj niet nad dobrých svokrovcov. Často vlastní rodičia nie sú takí ako svokrovci. Ja som na nich nemal šťastie, hoci som druhýkrát ženatý, preto závidím tým, ktorí vyženili svokra kamaráta a svokru ako med. Osobne neviem, ako by som danú situáciu riešil. Jedno viem určite, podnikať s rodinou je na Slovensku riziko. Sám neviem prečo, ale dôkaz je vyššie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?