Už som ošklbaný, živnosť na Slovensku vešiam na klinec a vy, mladší, hybajte do Srbska !

Autor: Ján Šeďo | 5.6.2016 o 13:58 | Karma článku: 9,83 | Prečítané:  3400x

Nechcem byť až do dôchodku triednym nepriateľom, so živnosťou končím. Kreatívne účtovníctvo je mrhanie síl a čestný živnostník ( SZČO ) je na Slovensku ako menšinový tmavý osadník. Len každý z iného dôvodu. 

Nemôžem si pomôcť, ale je minimálne choré, ak SZČO mal v roku 2015 vyšší hrubý príjem ako 5148.- €, je povinný platiť mesačné odvody do sociálnej poisťovne vo výške 142,20.- € a 60,06.- € na zdravotné poistenie. Spolu 202,26.- € !  Od 1.7.2016 sa táto suma ešte zvýši, lebo výpočet je naviazaný na priemernú hrubú mzdu v národnom hospodárstve. Tento výpočet akoby cielene uvažoval s faktom, že u nás funguje čierna ekonomika, tento fakt prijíma a štát si chce z čiernej ekonomiky ukrojiť svoje desiatky. Inými slovami, štát nepriamo podporuje bujnenie čiernej ekonomiky. Inou možnosťou takéhoto systém výpočtu je zmeranie veľkosti diery v štátnom rozpočte, ktorú je potrebné zaplátať a cielene vyrábať vhodnú záplatu. A kto je na to vhodnejší, ako bezbranný anonymný živnostník. Ak ochorie, alebo dokonca utrpí úraz, rovno si môže hodiť mašľu. Nie je účelom tohoto článku rozoberať ostatné súvislosti so štátnou správou. Poznáme to všetci.

Jeden z mojich priateľov ( musím podotknúť, že je iba o pár rokov mladší odo mňa ), sa rozhodol preskúmať možnosti podnikania v Srbsku. Je to pre našinca dosť netradičné, ale dáva to určitý zmysel. Srbi chcú do EÚ a snažia sa o to veľmi intenzívne. Z nedávnej histórie vieme aké pohnuté časy zažil celý Balkán pri delení Titovej Juhoslávie. Tieto časy sú minulosťou a ich snaha o európsku príslušnosť je omnoho priamočiarejšia a ústretovejšia voči malým podnikateľom. 

Oblasť Vojvodiny je navyše jazykovo bezbariérová. V mestečku s cca 15000 obyvateľmi a slovenskou enklávou, je s úradmi úplne bežná komunikácia v Slovenčine ( neoficiálne z dôvodu porozumenia ) a právnikmi aj oficiálne pri vybavovaní povolení a následnom spravovaní firmy. Priateľ mi porozprával o tom, ako si tam otvorili obchod. Po zaregistrovaní sa a zariadení formalít právnikom, ich dokonca privítal aj starosta. Ukázal im mesto, samozrejme aj miestnu pobočku Banky. Nezabudol im veľmi otvorene prízvukovať, že ak budú pristihnutí pri podplácaní a nekalom obchodovaní, nadobro tam  skončili s podnikaním a budú vyhostení. Čestných podnikateľov všetkých "kalibrov" srdečne vítajú a budú sa snažiť o maximálnu ústretovosť v rámci pravidiel. 

Miestny právnik sa stará o všetky formality a účtovníctvo. Za 200.- € mesačne a bezchybne ! Dane, odvody a poistenie nie sú samostatne kategorizované. Podnikateľ zaplatí paušálne 15 % daní z príjmu a o všetko ostatné sa stará štát ! Áno, štát. Tu by sme mohli namietať, že je to centralizácia moci a my sme takéto obdobie už dávno prekonali. Ba dokonca sme ho ani nezažili a máme demokratický samosprávny systém porovnateľný s vyspelými Západnými demokraciami. To že aká je v skutočnosti naša demokracia, nechávam na posúdení každému individuálne. Ja sa nesmiem rozčuľovať a ani nechcem. Preto konám a môj krok k zanechaniu živnosti je vlastne hodnotením našej demokracie.

Srbi na to idú podstatne opatrnejšie. Vedia, že tak výrazné zmeny si vyžadujú čas na mentálne prispôsobenie sa obyvateľstva zmenám, stráženie financií a štátneho majetku pred hyenami a čas je potrebný aj na to, aby sa vychovala generácia neúplatných štátnych úradníkov, ktorí bez mihnutia oka zakrútia krkom zlodejov. Samospráva aj tam funguje, ale priamo nedisponuje finančnými prostriedkami ( minulý rok to tak bolo ). Financie na investície si žiada od štátu oproti dôkladnému zhodnoteniu požiadavky. Aspoň takto som to pochopil. Na prvý pohľad to vyzerá dosť nepružne, ale opýtajme sa, či je to lepšie alebo horšie ako na Slovensku. Lebo na Slovensku nie je nič výnimočné, že pred komunálnymi voľbami rodinný príslušník kandidáta obchádza obec a zabezpečuje hlasy kandidátovi oproti výhodám v prípade zvolenia. V mestách sa hrajú hotové šachy a je z toho biznis. Príklad je obec Podzámčok pri Zvolene. O 1 hlas vyhral starosta, ktorý viac volebných období nič nerobí a nie sú ani peniaze. Mladé rodiny si svojpomocne zriadili verejnú spoločenskú miestnosť, aby sa mali kde stretávať s deťmi a inak sú bezmocní. Zlyhania samospráv sú takmer denne predmetom spravodajstva. Samozrejme, je mnoho opačných prípadov, napríklad samospráva vo vedľajšej obci Dobrá Niva. Obec doslova prekvitá...

My nie sme a ani bezvýhradne nikdy nebudeme dostatočne spôsobilí na to, aby sme si svoje bytie zveľaďovali a mali sa navzájom radi. Iba hovoríme o tom. V skutočnosti sme schopní pre peniaze sa navzájom povraždiť. Sú to tvrdé slová, ale história a súčasnosť ukazujú, že niečo za tým je.

Tak som si povedal, zbohom živnosť, nájdem si primerané zamestnanie. A našiel som.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?