Z Edmontonu do Bojnických kúpeľov, časť II.

Autor: Ján Šeďo | 3.5.2016 o 16:11 | (upravené 5.5.2016 o 12:56) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  383x

"Radšej našetrím a prídem sem. Za tie peniaze tu mám aj stravu a záruku, že to tu funguje". Takto sa vyjadrila staršia pani s pomerne málo "amerikanizovanou" slovenčinou. "Len to cestovanie, bála som sa..."

Pani bola naďalej veľmi príjemný spoločník a ochotne pokračovala v rozhovore aj potom, ako striasla zo seba prežité pocity na ceste z Londýna do Viedne. Dokonca pokračovala ďalej bez akejkoľvek otázky.

"Syn je zbehlý človek a dal si postaviť dom. Vybraná firma zahájila stavbu v máji a v septembri sa sťahovali". Po tomto oznámení sa mierne vzpriamila a veľmi nenápadne zdôraznila čas priebehu stavby. "Musel však denne chodiť na kontrolu, lebo, viete, ľudia. Ak nekontrolujete, porobia vám kadečo inak ako to má byť a potom je to fušerina. Musel ich často usmerňovať a keď robili elektriku, tak sa chytal za hlavu. Povedal mi, mami, keby sa to na Slovensku takto spravilo, nikto stavbu neskolauduje".

Po tomto som zostal v miernych rozpakoch. Elektroinštalácia v drevenej stavbe a v Kanade je pre znalého slovenských predpisov fušerina ! To ma teda podržte. Mám tomu rozumieť tak, že predpisy platné na Slovensku sú najprísnejšie na svete ? Ďalej ma prekvapilo, že syn pozná slovenské pomery, na čo som sa priamo opýtal.

"Áno, syn žil nejaký čas na Slovensku a vrátil sa do Kanady". Bodaj by nie, pomyslel som si. Keby som mal  vytvorené vhodné podmienky, tak ma tu neudrží ani pár koní ! Skonštatoval som a pani túto poznámku kvitovala a komentovala ďalej :

" Bolo by chybou myslieť si, že je to tam ľahké. Kto nemá prácu, má veľký problém. Aj na to počasie si nie každý zvykne, aj keď tento rok bol v Edmontone výnimkou. V apríli ešte nikdy neboli stromy zelené, tento rok áno. Je to zvláštne. Keď sme prišli do Bojníc, magnólie boli už odkvitnuté. To sa stalo tak isto prvýkrát, lebo chodíme sem vždy v rovnakom termíne. Veľká škoda, milujem pohľad na tieto kvety. Dokázala by som sa celé hodiny pozerať na ne, len tak.  Niečo sa s počasím deje".

Poznamenala a pokrútila akoby neveriacky hlavou. V tom sa vrátil manžel z procedúry a spoločne sa chystali na presun do izieb. Na záver sme si povedali pár povzbudivých slov a išli každý svojou cestou. Vitálna, so všeobecným prehľadom vo veku cca 75 - 80 rokov. Taká bola naša diskusná partnerka, ktorá ma jednoducho zaujala. 

( Všetky použité údaje boli jej výrokmi a ja som si ich neoveroval, nemal som na to dôvod, pretože článok nie je o zemepise, ale o príjemnom rozhovore s dámou v rokoch spoza oceána, aj keď sa narodila na Slovensku ).

Je príjemné vedieť, že na Slovensku je niečo, čo pritiahne ľudí aj spoza oceánu. Moje osobné skúsenosti počas kúpeľného pobytu sú rovnako pozitívne. Príjemný personál, všade čisto, všetko na čas. Mimochodom, liečebný personál do nohy hovorí po nemecky, pretože časť klientely tvoria Nemci a Rakúšania. Občas počuť Poliakov aj Rusov. Osobne ma zaujala nová výstavba, stavebné úpravy areálu a jeho okrajových častí. Pripravuje sa vylúčenie dopravy z centra kúpeľov a vytvorenie 100 % - nej pešej zóny.

Myslím, že sme si našli objekt pre relaxačné pobyty do budúcnosti.

sedo.blog.sme.sk/c/417081/z-edmontonu-do-bojnickych-kupelov-cast-i.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?