Ozvalo sa to dnes ráno z rádia.

Autor: Ján Šeďo | 23.12.2015 o 15:13 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  321x

Vo verbálnom vstupe komentovali moderátori príspevky poslucháčov k starým Vianočným a Novoročným zvykom. Vstup ženy do domu, ako prvej pri návšteve, alebo vôbec, návštevu ženy na Štedrý deň, čo podľa starých tradícií bolo...

zlým znamením, označila mladá, sebavedomá a podľa hlasu, akčná moderátorka za stredovek. Poslucháči prispievali skôr v zmysle dodržiavania týchto tradícií aj dnes. Osobne to beriem ako samozrejmosť a čím som starší, tým viac si uvedomujem zdroje týchto tradícií a ich zmysel pre dnešok. Možno aj ( neviem či slečna, alebo pani ) moderátorka bude raz v strednom veku a predpokladám, že sa staré kresťanské tradície nevytratia. Všetci dobre vieme, že kedysi bol ich zmysel vo viere ľudí v niečo, čo bolo často iracionálne. Ale ľudia v niečo verili a žili s vierou. Nikto im to nebral, nevyvracal a sami si to inak vysvetliť nevedeli. 

Tieto zvyky prežili predovšetkým vďaka obyvateľstvu na vidieku. Tu sa žije dodnes trošku inak a myslím si, že len veľmi málo vidieckeho obyvateľstva by bolo ochotné sa vzdať zvykov a tradícií. Zaväzuje nás ( aj ja som len vidiečan ) k tomu úcta k našim predkom, úcta k tejto zemi a presvedčenie, že aj iracionálne zvyky sú súčasťou našej kultúry a tradícií. Osobne nevidím ani len najmenší dôvod na tom niečo meniť, alebo dokonca z dôvodu iracionality podstaty zvykov ich prestať dodržiavať. Som veľmi vďačný ľuďom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom starajú o to, aby sa kultúra a zvyky predkov zachovali pre ďalšie generácie. Je na to neobyčajne úžasný pohľad na folklórnych festivaloch a sezónnych udalostiach, ktorých súčasťou sú aj folklórne vystúpenia. Naposledy som bol toho svedkom na Sebechlebskom vinobraní. Alkohol nepijem, napriek tomu som nevychádzal z úžasu, ako asi 70 - 75 ročná pani v kroji hovorila v jednej z mnohých pivníc o priebehu vinobrania v minulosti a teraz v tejto oblasti. A presne takými zvykmi sú aj naše Vianočné a Novoročné. 

Milá ( pani, alebo slečna ) moderátorka. Všetci vidíme, že dnes je doba iná a čím väčšie mesto, tým sa ľudia viac vzdiaľujú minulosti. Bolo by však nanajvýš neprezieravé, keby sme zrazu zabudli, kým boli naši predkovia a kým sme vlastne dnes my. Dnes je síce cool hovoriť cool, ale to ešte neznamená, že sme aj niekto iný. Iba sa prispôsobujeme dobe a hltáme čosi, čo nám iní podsúvajú. Bolo by veľkou chybou myslieť si, že Slovensko končí za golfovým ihriskom v Bernolákove. Ba práve tam začína. Obyvateľstvo Slovenska je späté so zemou a prírodou, len dnes sa na to už akosi zabúda. Honba za peniazmi valcuje všetko, aj staré tradície a životný štýl. V Bratislave už pomaly nič neostane z pôvodných oddychových možností, parkov a nádvorí domových blokov. Developeri odtiaľ vyženú ľudí, alebo donútia všetkých chodiť so slúchadlami na ušiach. A toto chceme ? Schone Nazi by sa obracal v hrobe, keby to videl. Bratislava kedysi mala svoje čaro a Vajnory boli vychýrené folklórom a tradíciami. Som o tom presvedčený, že sa k zemi ešte vrátime aj inak, nielen keď nás do nej zahrabú. A potom to bude znovu naozaj cool.

Prajem všetkým krásne Vianoce a v Novom roku veľa zdravia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?