Ozvalo sa to dnes ráno z rádia.

Autor: Ján Šeďo | 23.12.2015 o 15:13 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  323x

Vo verbálnom vstupe komentovali moderátori príspevky poslucháčov k starým Vianočným a Novoročným zvykom. Vstup ženy do domu, ako prvej pri návšteve, alebo vôbec, návštevu ženy na Štedrý deň, čo podľa starých tradícií bolo...

zlým znamením, označila mladá, sebavedomá a podľa hlasu, akčná moderátorka za stredovek. Poslucháči prispievali skôr v zmysle dodržiavania týchto tradícií aj dnes. Osobne to beriem ako samozrejmosť a čím som starší, tým viac si uvedomujem zdroje týchto tradícií a ich zmysel pre dnešok. Možno aj ( neviem či slečna, alebo pani ) moderátorka bude raz v strednom veku a predpokladám, že sa staré kresťanské tradície nevytratia. Všetci dobre vieme, že kedysi bol ich zmysel vo viere ľudí v niečo, čo bolo často iracionálne. Ale ľudia v niečo verili a žili s vierou. Nikto im to nebral, nevyvracal a sami si to inak vysvetliť nevedeli. 

Tieto zvyky prežili predovšetkým vďaka obyvateľstvu na vidieku. Tu sa žije dodnes trošku inak a myslím si, že len veľmi málo vidieckeho obyvateľstva by bolo ochotné sa vzdať zvykov a tradícií. Zaväzuje nás ( aj ja som len vidiečan ) k tomu úcta k našim predkom, úcta k tejto zemi a presvedčenie, že aj iracionálne zvyky sú súčasťou našej kultúry a tradícií. Osobne nevidím ani len najmenší dôvod na tom niečo meniť, alebo dokonca z dôvodu iracionality podstaty zvykov ich prestať dodržiavať. Som veľmi vďačný ľuďom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom starajú o to, aby sa kultúra a zvyky predkov zachovali pre ďalšie generácie. Je na to neobyčajne úžasný pohľad na folklórnych festivaloch a sezónnych udalostiach, ktorých súčasťou sú aj folklórne vystúpenia. Naposledy som bol toho svedkom na Sebechlebskom vinobraní. Alkohol nepijem, napriek tomu som nevychádzal z úžasu, ako asi 70 - 75 ročná pani v kroji hovorila v jednej z mnohých pivníc o priebehu vinobrania v minulosti a teraz v tejto oblasti. A presne takými zvykmi sú aj naše Vianočné a Novoročné. 

Milá ( pani, alebo slečna ) moderátorka. Všetci vidíme, že dnes je doba iná a čím väčšie mesto, tým sa ľudia viac vzdiaľujú minulosti. Bolo by však nanajvýš neprezieravé, keby sme zrazu zabudli, kým boli naši predkovia a kým sme vlastne dnes my. Dnes je síce cool hovoriť cool, ale to ešte neznamená, že sme aj niekto iný. Iba sa prispôsobujeme dobe a hltáme čosi, čo nám iní podsúvajú. Bolo by veľkou chybou myslieť si, že Slovensko končí za golfovým ihriskom v Bernolákove. Ba práve tam začína. Obyvateľstvo Slovenska je späté so zemou a prírodou, len dnes sa na to už akosi zabúda. Honba za peniazmi valcuje všetko, aj staré tradície a životný štýl. V Bratislave už pomaly nič neostane z pôvodných oddychových možností, parkov a nádvorí domových blokov. Developeri odtiaľ vyženú ľudí, alebo donútia všetkých chodiť so slúchadlami na ušiach. A toto chceme ? Schone Nazi by sa obracal v hrobe, keby to videl. Bratislava kedysi mala svoje čaro a Vajnory boli vychýrené folklórom a tradíciami. Som o tom presvedčený, že sa k zemi ešte vrátime aj inak, nielen keď nás do nej zahrabú. A potom to bude znovu naozaj cool.

Prajem všetkým krásne Vianoce a v Novom roku veľa zdravia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?