Nie som taký bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci !

Autor: Ján Šeďo | 2.9.2015 o 15:55 | (upravené 2.9.2015 o 18:55) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  2730x

Jednopákové zmiešavacie vodovodné batérie ( tzv. sanita ) za 35 rokov doznali zmien, ktoré sa úplne priečia ich zmyslu zavedenia a masovej výroby. Základný problém je úplne zhodný, bez ohľadu na typ.

Pod pojmom typ, rozumieme účel použitia, na kuchynskú linku, kúpeľňové umývadlo, na vaňu, alebo sprchu. Bez ohľadu na typ, tým aj celkový vzhľad, má každá batéria jadro ( zmiešavací a uzatvárací prvok ), ktorému sa v odbornej hantýrke hovorí kartuša. Pôvodne mali kartuše priemer 50 mm. Boli masívne a keramické doštičky ( oxidová keramika na báze kysličníka hlinitého ) boli dostatočne rozmerné na to, aby pri zabezpečení normou stanoveného samostatného prietoku teplej, studenej a zmiešanej vody, ostal dostatočný priestor aj na plynulé zmiešavanie. V praxi to znamená, že pri nastavovaní požadovanej teploty, sa teplota vytekajúcej vody menila pozvoľne a nedochádzalo k náhlym zmenám teploty vody pri minimálnom pohybe páky, napr. z teplej na studenú, alebo opačne

Tieto staré typy, vyrábané aj na Slovensku, z poctivého materiálu ( mosadze ), sú dodnes namontované napr. na výstavisku v Nitre a videl som ich aj v iných verejných inštitúciách. Ich výroba sa skončila pred vyše 20 rokmi a stále sú funkčné. Až na to, že vŕzgajú. Na odstránenie vŕzgania sa používa špeciálne mazadlo. Cena cca 2.- €, je ako nič, ak vezmeme do úvahy, že do kartuše postačujú 2 - 3 kvapky. Po 2 týždňoch sa mazadlo vstrebá do mikropórov keramických doštičiek a vŕzganie je zažehnané na 1 - 2 roky. Kvalita vody neutrpí, nakoľko sa mazanie uskutočňuje v priestore mimo vody, z opačnej strany. Preto sa na efekt mazania musí čakať cca 2 týždne. Celkovo životnosť týchto batérií pri správnej údržbe je niekoľko desiatok rokov.

Batérie s kartušou o priemeru 40, alebo dokonca 35 mm sú lacnejšie. Menej materiálu, nižšia cena hotového produktu. Komfort obsluhy pri zmiešavaní je radikálne zhoršený ( prietok musí byť zachovaný ). Menšie tesniace presadenia trecích plôch keramických doštičiek, znamenajú nižšiu životnosť. Ak sú vôbec osadené oxidovou keramikou. Mnohé sú relatívne lacné, ale môžem garantovať, že nadpis článku je v tomto prípade platný na 100 %. K tomu si predstavte, že batéria je pod stálym tlakom. Môže havarovať kedykoľvek a nielen kvapkať. Neviem, ako vy, ale ja musím mať pocit, že masívna batéria je pevná a jej masívnosť je zárukou istoty a havarijnej bezpečnosti. Ak máte z batérie pocit, že pri manipulácii Vám ostane páka v ruke, tak ju nekupujte, aj keby bola zadarmo !

Poctivé, masívne batérie boli vždy cenovo menej výhodné. Ich vyššie popísané vlastnosti oproti lacnejším ( menším kartušiam ) však zabezpečovali ich výhodnosť z dlhodobého hľadiska. Bohu žiaľ, dnes už ani drahšie sa takmer nevyrábajú s kartušami priemeru 50 mm, je to škoda. Doba poznačila aj tento segment výrobkov a aj tu platí, že ak sa batéria neopraviteľne pokazí po 2 rokoch a 2 dňoch od nákupu, tak bola dobre skonštruovaná a vyrobená ( samozrejme z hľadiska výrobcu a predajcu ). Zákazník, ak je typu smoliara, vytopí celý panelák ( dom ) a potom cena batérie má zrazu astronomické rozmery. Pamätajme, nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci !

Priatelia, prečo som taký múdry, pracoval som s touto komoditou a bol som na značku a kvalitu hrdý. Dnes to už nie je výroba, ale montáž z nakúpených lacných dielcov. Už by som nebol hrdý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?