Bude zaostávanie mentálneho vývoja skazou ľudstva ?

Autor: Ján Šeďo | 27.8.2015 o 8:33 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  786x

Včera večer som spozornel na vyhlásenia správy priehrad na hornom Váhu, že ani ďalšie sucho ich neprekvapí ! Je to stále o tom istom : My nič, u nás nie je problém. Následne keď ide do tuhého, nasleduje vyhlásenie v zmysle :

My za to nemôžeme, neovplyvníme prírodu. Nemôžem si pomôcť, vo mne to vyvoláva len jedinú myšlienku. Náš mentálny vývoj hlboko zaostáva za technickým, ekonomickým a všetkými ostatnými oblasťami. Je paradox, že vývoj napreduje vďaka takým istým ľuďom. Žiaľ, úzkej skupine ľudí, v porovnaní s populáciou.

Porovnajme si evolúciu človeka, ako fyzickej bytosti za posledných zhruba 2000 rokov. Niečo sa na fyzickom stave určite zmenilo, sú to rovnocenne výrazné zmeny v porovnaní so zmenou poznania ? Presne to isté môžeme skonštatovať aj o priemernom mentálnom vývoji. Oproti úrovni poznania ľudstva je priemerný mentálny vývoj niekde v plienkach. Dôkazy na takéto tvrdenie hľadať nie je nutné, narážame na ne na každom kroku. Počnúc od faktov, že zo Zeme sme si spravili smetisko, zo zemskej atmosféry fóliu nad uhorkami v záhradke a rozhýbali sme procesy, ktoré, ako sa zdá, smerujú do bodu zlomu, odkiaľ nebude návratu a proces skazy Zeme sa samovoľne dovŕši.

Nie sme schopní prijať fakty a staviame sa k nim, akoby sa stále nič vážne nedialo. Tomu adekvátne sú aj vyhlásenia, presne odrážajúce náš mentálny stav. Stratou objemu cca 40 % vody z rozhodujúcich nádrží na Váhu sa nič nedeje. Mohli by autori vyhlásení vysvetliť, odkiaľ vezmú vodu, ak nasledujúci mesiac nebude pršať pomaly, aby zem stíhala absorbovať zrážky, minimálne 15 dní ? Pretože v zemi skoro žiadna voda nie je. Prívalové dažde odtiekli, úhrn ostatných zrážok bol zanedbateľný. Strata ďalších 20 % vody zo zásob bude vizuálne výraznejšia, ako súčasne chýbajúcich 40 %. To sa asi začneme výraznejšie zaujímať. Alebo si mám myslieť, že radšej nemám myslieť a byť slepý a hluchý je menej bolestivé a mňa sa to netýka ?

Príde na lámanie chleba a páni sa budú tváriť, že robia zázraky s patričným humbukom okolo seba, aby bolo všetkým dostatočne jasné, že iba oni sú tí, ktorí to dokázali. Čo tak napríklad namiesto slepých vyhlásení predložiť prognózu poklesu hladiny v závislosti od očakávaných zrážok a k tomu prognózu bez zrážok. Aj my, "malí ľudia" si snáď zaslúžime byť informovaní a v predstihu. Hovorí sa tomu prevencia, páni. Preventívne opatrenia sú síce niekedy drahé a bolestivé, ale v konečnom dôsledku lacnejšie, ako hasenie.

Ktorí tomu neveríte, pozrite si satelitné snímky Aralského mora ( bývalého ). Porovnávajú sa snímky z rokov 1989 a 2014. Tu je zreteľné, čo urobilo bezhlavé zavlažovanie bavlníkových plantáži bez adekvátnych preventívnych opatrení a bilančnom zhodnotení vývoja.

Nemám v úmysle ďalej polemizovať, asi to skutočne nemá zmysel. Len ma to nesmierne dráždi. Sme pokrivení navždy alebo sa raz naozaj začneme zaujímať o svoj mentálny rozvoj. Ktorá generácia začne na sebe pracovať poctivo a bude ešte vôbec taká ?  Môj starý otec hovorieval, že proti vetru sa cikať nedá. A mal pravdu. Jeho "analýza" mentálneho rozvoja sa vždy končila touto vetou. On ešte nemal tú vymoženosť, podeliť sa so svojimi názormi takouto formou. Možno je to aj dobré, lebo text by bol aj tak nepublikovateľný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?