Ako sa vyrovnáva môj zateplený domček s extrémnym počasím

Autor: Ján Šeďo | 20.8.2015 o 20:39 | (upravené 21.8.2015 o 13:05) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  687x

Keď som začínal s rekonštrukciou, ani na sekundu som nepremýšľal o možnosti ponechať obvodové múry v pôvodnom stave. Zateplenie som bral ako samozrejmosť a napriek stenám o hrúbke 45 cm som urobil super dobre.

V zime sú prednosti jednoznačné. Spotreba paliva klesla o cca 30 %. Sporné sú prechodné obdobia, zima - leto a leto - zima. O jari a jeseni nepíšem zámerne, pretože sa v podobe, v akej sme ich poznali pred 40 rokmi, už nevyskytujú. Stratili sa z našej reality. V týchto obdobiach je interiér chladnejší a oproti klasickým panelákom je potrebné večer prikúriť. 2 polienka do krbu a idylka je dokonalá...

Letné extrémne horúčavy sú vlastne dôvodom, prečo o tom píšem. Interiérová teplota sa začína zvyšovať po 4 až 5 extrémne teplých dňoch. Najvyššia teplota v interiéri dosahovala hodnoty 30,2 °C po 8 dňoch trvalej teploty ovzdušia v tieni 35 - 36 °C. Tridsať stupňový extrém sa do rána vždy znížil na 29 - 28,5 °C. Povedzme si na rovinu, nič moc.

Následné ochladenie ovzdušia na 24 °C vonku, takmer nič neurobilo s teplotou v interiéri 2 dni. Bolo stále 28 °C. Až potom došlo k pomalému klesaniu, ale to už vonku je 18 - 20 °C a v interiéry stále 26,4 °C  4 dni a neklesá. Dnes ráno bolo vonku 14 °C, v interiéri 26,1 °C. Možno sa pozastavíte nad teplotami 26 °C, o ktorých hovorím pozitívne. V takýchto domoch je vzduch úplne iný, ako v paneláku. Je vlhší a na príjemný pocit človek potrebuje asi o 3 °C vyššiu teplotu, ako v paneláku. Hovorím za manželku, mne vyhovuje o 2 - 3 °C menej.

Táto hysterézia v priebehu teplôt ( interiérová kopíruje exteriérovú s cca 5 - 6 dňovým oneskorením ) je veľmi príjemná v prípadoch prudkých teplotných výkyvov. Interiér sa len pomaly prispôsobuje a do určitej miery je organizmus chránený pred nepriaznivými vplyvmi prudkých zmien. Najprv pôsobí ako príjemný chládok, potom ako zdroj tepla. Dlhodobé horúčavy sú aj v takomto dome utrpením a nepomôže nič, iba oklamať telo, ako sa dá.

Tak, toto sú moje skúsenosti. Dnes môžem jednoznačne povedať, že som sa rozhodol správne. Rozhodnutie bolo spontánne a neľutujem ho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?