Reportáž, ktorá ma vytočila a jej podobenstvá

Autor: Ján Šeďo | 26.7.2015 o 12:26 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  360x

Dopredu sa všetkým pozostalým po 4 záchranároch  hlboko ospravedlňujem, pokoj ich duši. Ani by ma nenapadlo o tom písať, ale piatková reportáž TV Markíza mi dvihla adrenalín do nebies.

Na Slovensku sa našli, nehľadiac na peniaze, ochotní ľudia. Reportáž so všetkou slávou odhalila, že všetci kompetentní sú pripravení urobiť "nadštandard" v osadení markerov ( farebných značiek ) na elektrické vedenia, aj nad rámec povinnosti zo zákona ! Ale kedy ? Už keď došlo k tragédii a všetci sme sa presvedčili, že k nej dôjsť môže. Všimol som si, ako všetci zmäkli a čakajú až ich ten druhý osloví...To pokrytectvo, ktoré som videl, má len nepublikovateľné pomenovanie. Na vytvorenie účinnej prevencie a poriadku sú potrebné najprv poburujúce tragédie. Nevyhovárajme sa na neexistujúcu povinnosť zo zákona. Zákony sa na Slovensku tvoria v prestávkach divadelných predstavení tak, aby sa dali obísť, alebo s cielenými výnimkami ! Letecká záchranná služba existuje už roky a lieta všade, kde nemôže iná technika. Rok vojny som si odkrútil na letisku v dennom kontakte aj s pilotmi. To sú ľudia, ktorí sa nesťažujú a verejne už vonkoncom. Zmapoval niekto zodpovedný po vytvorení tejto zložky, kam budú záchranárov posielať a aké sú tam podmienky ? Alebo im nikto nepovedal, že na Slovensku sú v sezóne hory plné turistov...

Ak veci nepomenujeme presne, nikdy sa nevyriešia. Pilot záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa vyjadril o peniazoch na markery, má všetky moje sympatie.

Možno niektorí máte v živej pamäti, čo predchádzalo ohradeniu R1 medzi Zvolenom a B.Bystricou. Vyše 50 % nehôd bolo zapríčinených kolíziou so zverou. Strach a hrôza. Vysoká zver, diviaky, ovce, kravy, pasúce sa 2 metre od krajnice. Cesta bola takmer denne krvavá, zranení ľudia a rozbité autá. Vyjadrenie riaditeľa Národnej diaľničnej znelo, že nikto predsa po nás ( NDS ) nežiadal, aby sme cestu ohradili. Riaditeľom je naďalej... Dovolím si tvrdiť, že ujmy na zdraví, škody a zásahy záchranných zložiek vychádzali pred ohradením cesty omnoho drahšie, ako cca 32 km plota. Psychické traumy nikto nevyčísli.

Zhodou okolností som si v piatok všimol, že zase spadol asi 300 kg balvan na cestu z nestabilnej skalnej veže nad odbočkou z R1 na starú cestu do Žiaru nad Hronom. Cez pletivový plot preletel ako by tam nič nebolo. A boli tam už aj väčšie. Táto existencia nebezpečenstva musí byť známa aj NDS, lebo nedávno robili pletivový plot a odtiaľ odvážali tony popadaných kameňov,  aj tie, ktoré vodiči odpratávajú z cesty, aj balvany, ktoré by zničili aj náklaďák. Polícia tu už riešila kolíziu auta s kameňom. V duchu slovenskej mentality budeme čakať, až šutrík narazí do autobusu, ktorý následne môže skončiť pod mostom na streche, zapichnutý do mostného piliera, alebo priamo v Hrone. Predsa aby sa na Slovensku zodpovedný stal ochotným robiť si svoju povinnosť, potrebujeme pár nových vdov, vdovcov a siroty.

 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?