Uvedomujeme si dostatočne, že sme svetová veľmoc ?

Autor: Ján Šeďo | 25.7.2015 o 11:17 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  229x

Ak budeme uvažovať v intenciách ako rozloha, počet obyvateľov, HDP na hlavu, sila armády a podobné ukazovatele, tak sme pre svet bezvýznamní. Poloha je určite zaujímavá - pre stratégiu silných.

My však máme viac vody na hlavu, ako hociktorý veľký a silný. Dovolím si dnes tvrdiť, že nepotrvá dlho a záujem o vodu bude väčší, ako o ropu. Ropa je síce zdrojom energie a surovinou pre rôzne odvetvia priemyslu, ale voda je život. Bez nej to, žiaľ, nejde. Bez ropy dokáže v dnešnej dobe fungovať mnoho vecí a bude ešte viac, bez vody nič. Ak nie priamo procesy, tak ju potrebujú minimálne ľudia, ktorí procesy ovládajú.

Narušením malého cyklu vody v prírode ( vyparovanie, kondenzácia v atmosfére, zrážky a t.ď. dookola ) sa začnú zásoby znižovať a tam, kde je jej teraz málo, nebude nič, My budeme nútení ( zatiaľ ) nanajvýš šetriť. A to sa už potvrdzuje aj teraz. Z človeka, ktorý nemá vodu sa stáva horší agresor, ako keď nemá potraviny. 

Podčiarknuté, spočítané, biznis je biznis, ale holé prežitie je iná kategória. Preto, nie som si celkom istý, či je dostatočnou zárukou strategického hospodárenia s vodou iba jej vládou zakázaný vývoz. Chýbajú mi tu masívnejšie opatrenia na zadržiavanie vody v prírode. Ojedinelé malé projekty lokálneho významu sú chvályhodnou aktivitou jednotlivcov. Neriešia však väčšie územia. 

Nechcem veľmi zachádzať do takých detailov ako štruktúra poľnohospodárskych plodín, rúbanie zdravého lesa pre drevoštiepku a solárne panely na ornej pôde. Toto počujeme, vidíme všetci a nič sa nedeje. Vidia a počujú to aj naši stratégovia ? Bruselom predpísané čísla na alternatívne zdroje sledujú skôr ako výsledný efekt čisté lesy, pokosené lúky a využitie odpadu. Opravte ma, ak sa mýlim.  Chráňme si vodu kým je čo chrániť. Môj dojem je taký, že biznis ( na všetky spôsoby ) je ďaleko pred cielenou vodohospodárskou stratégiou včítane zákazu jej vývozu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?