Som nepriateľ štátu !

Autor: Ján Šeďo | 24.7.2015 o 8:57 | (upravené 24.7.2015 o 16:19) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  442x

Presne sa tak cítim. A so mnou nepochybne aj armáda ostatných živnostníkov, ktorým štát každý mesiac berie toľko ako nikomu. Dane, odvody a zdravotné poistenie sú len peňažné tresty za snahu a schopnosti pracovitého človeka.

Taký sa chce postarať sám o seba a svoju rodinu. Dovolím si uvedené nástroje nazvať trestom, pretože inak sa to chápať ani nedá. Čo je ale horšie, okrem peňažných trestov berie aj ilúzie o spravodlivom nakladaní s odvedenými peniazmi, sociálnom zabezpečení a zdravotnej starostlivosti. Dokonalá stratégia likvidácie strednej triedy. Vidím v tom dobre hodený bumerang, ktorý sa ale určite vráti a udrie.


Kedysi múdry hradný pán vedel, že ak sa nebude starať o svojich sedliakov a zoberie im všetko, ani on sám nebude mať z čoho žiť. Slabí a chorí sedliaci predsa nevládzu pracovať. Preto sa snažil udržovať svoje panstvo a poddaných v dobrej kondícii. Dokonca história traduje mnohé prieskumné výlety kráľa Mateja Korvína v prestrojení za menej nápadnú figúru aby zistil, ako ho jeho poddaní vnímajú. Na Gemeri sa traduje povesť o jeho snahe kúpiť od miestnych zemepánov víno. Najprv sa chcel presvedčiť, ako sa vinice ošetrujú, z ktorých víno pochádza. Sedliaci práve okopávali vinič a tak sa opýtal zemanov, kto si viac zaslúži to víno, oni páni, alebo tí, ktorí sa o vinice starajú. „Akože inak, snáď už len my, páni, sedliakovi predsa víno z panského nepatrí“! Potom sa odmaskoval a predstavil. Páni ostali v nemom úžase. „ No páni, ak si víno zaslúžite iba vy, tak si vinič aj okopávajte“. Pánom zemanom nariadil pred sedliakmi okopávať a aby to bolo ešte ponižujúcejšie, dole kopcom.


Môžem iba snívať o tom, ako mi daňový úrad oznámi, že sa mi znížili dane a už nebudem musieť platiť preddavky, lebo už nie som považovaný za milionára, peniaze budú úročené na mojom účte a nikto si za ne nekúpi lacné víno v PET fľaši. O tom, že si našetrím na vlastnom účte na dôchodok, aby som aj ja mohol v zime aspoň na 2 - 3 týždne odcestovať za teplom a morom. Nežiadam predsa toľko, aby som mohol s nemeckými dôchodcami hrať celú zimu šach a poker na Kanárskych ostrovoch. A aj o tom, že u lekára mi nepovedia, že lieky na regeneráciu opotrebeného kĺbu a zničenú platničku si musím zaplatiť v plnej výške, pretože je to nadštandard. No povedzte, mám až také prehnané sny? Keby žil kráľ Matej, určite by som mal šancu na splnenie aspoň časti mojich snov. Doba sa zmenila. Súčasným Matejom je sedliak ukradnutý, naučili sa novým trikom, ako si obstarať živobytie. Vyzerá to tak, že budú mať aj dosť nových sedliakov. Len či budú súci nahradiť vlastných, opotrebených a chorých. Že by sa už vracal ten bumerang ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?