Ako sa vyrovnáva môj zateplený domček s extrémnym počasím

Autor: Ján Šeďo | 20.8.2015 o 20:39 | (upravené 21.8.2015 o 13:05) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  667x

Keď som začínal s rekonštrukciou, ani na sekundu som nepremýšľal o možnosti ponechať obvodové múry v pôvodnom stave. Zateplenie som bral ako samozrejmosť a napriek stenám o hrúbke 45 cm som urobil super dobre.

V zime sú prednosti jednoznačné. Spotreba paliva klesla o cca 30 %. Sporné sú prechodné obdobia, zima - leto a leto - zima. O jari a jeseni nepíšem zámerne, pretože sa v podobe, v akej sme ich poznali pred 40 rokmi, už nevyskytujú. Stratili sa z našej reality. V týchto obdobiach je interiér chladnejší a oproti klasickým panelákom je potrebné večer prikúriť. 2 polienka do krbu a idylka je dokonalá...

Letné extrémne horúčavy sú vlastne dôvodom, prečo o tom píšem. Interiérová teplota sa začína zvyšovať po 4 až 5 extrémne teplých dňoch. Najvyššia teplota v interiéri dosahovala hodnoty 30,2 °C po 8 dňoch trvalej teploty ovzdušia v tieni 35 - 36 °C. Tridsať stupňový extrém sa do rána vždy znížil na 29 - 28,5 °C. Povedzme si na rovinu, nič moc.

Následné ochladenie ovzdušia na 24 °C vonku, takmer nič neurobilo s teplotou v interiéri 2 dni. Bolo stále 28 °C. Až potom došlo k pomalému klesaniu, ale to už vonku je 18 - 20 °C a v interiéry stále 26,4 °C  4 dni a neklesá. Dnes ráno bolo vonku 14 °C, v interiéri 26,1 °C. Možno sa pozastavíte nad teplotami 26 °C, o ktorých hovorím pozitívne. V takýchto domoch je vzduch úplne iný, ako v paneláku. Je vlhší a na príjemný pocit človek potrebuje asi o 3 °C vyššiu teplotu, ako v paneláku. Hovorím za manželku, mne vyhovuje o 2 - 3 °C menej.

Táto hysterézia v priebehu teplôt ( interiérová kopíruje exteriérovú s cca 5 - 6 dňovým oneskorením ) je veľmi príjemná v prípadoch prudkých teplotných výkyvov. Interiér sa len pomaly prispôsobuje a do určitej miery je organizmus chránený pred nepriaznivými vplyvmi prudkých zmien. Najprv pôsobí ako príjemný chládok, potom ako zdroj tepla. Dlhodobé horúčavy sú aj v takomto dome utrpením a nepomôže nič, iba oklamať telo, ako sa dá.

Tak, toto sú moje skúsenosti. Dnes môžem jednoznačne povedať, že som sa rozhodol správne. Rozhodnutie bolo spontánne a neľutujem ho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?